تبلیغات
روضه شهزادگان کربلا - ولادت تا شهادت

- بازدید های امروز :

- بازدید های دیروز :

- كل بازدیدها :

- كل نظرها :
افتتاح وبلاگ: 4/7/1386

شما می توانید با وارد كردن ایمیل خود در این قسمت از به روز شدن این وبلاگ با خبر شوید .


روضه شهزادگان کربلا     


 
چهارشنبه 13 تیر 1386 نوشته شده توسط روضه شهزادگان کربلا

           ولادت تا شهادت - حضرت زهرا سلام الله    

  
                         ولادت تا شهادت

    حضرت زهرا سلام الله علیها از منظر امام صادق(ع)

 

ولادت تا شهادت - حضرت زهرا سلام الله   

ولادت تا شهادت

حضرت زهرا سلام الله علیها از منظر امام صادق(ع)  


ابزار عشق و ارادت به ساحت مقدس كوثر ولایت, دخت نبوت, همسر امامت, حضرت صدیقه طاهره, فاطمه مرضیه ـ سلام الله علیهاـ نه تنها از ناحیه شیعیان و شیفتگانش واجب است كه هر كدام از معصومین علیهم السلام باسخنان خویش درباره آن بزرگوار اظهار ارادت نموده و نقش به سزایی را ایفا كرده اند و از همه مهمتر, ابراز علاقه رسول الله(ص) است به حضرت زهرا(س) كه فاطمه(س) را فرشته ای در سیمای انسان و پاره تن خود می دانست و هرگاه نگاهش به او می افتاد, شادمان و مسرور می شد.

این محبت از محبتها جداست      حب محبوب خدا, حب خداست.

در این جا اوج عشق و محبت حضرت امام صادق(ع) به مادرش را در كلامش می خوانیم; لازم به توضیح است كه فقط به ترجمه سخنان حضرت بسنده شده است و منابع روایت آورده شده كه در صورت نیاز, خوانندگان مراجعه كنند.

ولادت حضرت فاطمه(س)
مفضل بن عمر گوید: به امام صادق(ع) عرض كردم: ولادت فاطمه زهرا چگونه بوده است؟ حضرت فرمود: آری, وقتی خدیجه با پیامبر ازدواج كرد, زنان مكه او را ترك كردند. هیچ فردی بر او وارد نمی شد و بر او سلام نمی كرد و هیچ زنی اجازه نداشت تا با حضرت خدیجه ملاقات داشته باشد.

همسر رسول الله(ص) از این وضعیت رنج می برد تا زمانی كه به فاطمه باردار شد. حضرت زهرا(س) در رحم مادر, شریك غم و غصه های او بود و ایشان را به صبر و بردباری دعوت می كرد. مونس تنهایی مادر بود و با او سخن می گفت.

حضرت خدیجه, موضوع مكالمه با جنین رابا پیامبر اكرم(ص) ابراز نمی كرد. تا این كه روزی حضرت رسول(ص) وارد منزل شد و سخن گفتن حضرت فاطمه(س) با مادرش را شنید!

پیامبر پرسید: چه كسی با تو سخن می گفت؟

حضرت خدیجه فرمودند: جنینی كه در رحم دارم.

پیامبر(ص) فرمودند: جبرئیل به من بشارت داد كه این جنین, دختر است و او دختری پاك و بسیار مبارك است. خداوند نسل مرا از او به وجود میآورد و از نسل او پیشوایانی برای این امت به وجود آمده و بعد از انقطاع وحی, خلفای خداوند در زمین خواهند بود

هنگام ولادت
امام صادق(ع) می فرماید:

هنگامی كه فاطمه(س) متولد شد و روی زمین قرار گرفت, نوری از چهره اش درخشید و وارد همه خانه های مكه شد و در شرق و غرب زمین جایی نماند مگر آنكه آن نور بر او تابید

اسامی ویژه فاطمه(س)
امام صادق(ع) می فرماید:

حضرت فاطمه در پیشگاه خداوند 9 اسم (مخصوص) دارد: فاطمه, صدیقه, مباركه, طاهره, زكیه, راضیه, مرضیه, محدثه, و زهراـ سلام الله علیهاـ

انتخاب نام فاطمه(س)
امام صادق(ع) می فرماید:

فاطمه را برای آن فاطمه نامیدند كه مردم نمی توانند حقیقت او را درك كنند

چرا بتول؟
امام صادق(ع) می فرماید:

فاطمه را بتول نامیدند, زیرا بی نظیر است

چرا زهرا؟
امام صادق(ع) می فرماید:

برای آن كه هرگاه در محراب عبادت می ایستاد, نور او بر اهل آسمان ها می تابید; هم چنان كه نورستارگان بر اهل زمین می تابد

باز فرمود:

زیرا كه خداوند او را از نور عظمتش بیافرید. او چون طلوع كرد, آسمان و زمین به نورش پرتو افكن شد و چشمان فرشتگان توانایی دیدن نورش را نداشتند. آنان گفتند: پروردگارا! معبودا! این چه نوری است؟

خداوند به آنها وحی كرد: این نور از نور من است كه در آسمان جای دادم و از عظمتم بیافریدم. او را از صلب پیامبری از پیامبرانم ـ كه بر تمامی آنها برتری دارد.ـ خارج می كنم. از این نور رهبرانی به وجود میآید كه امر مرا به پای می دارند و مردم را به سوی حق هدایت می كنند. من این پیشوایان را بعد از سپری شدن وحی, جانشینان خود بر روی زمین می گردانم.

چرا محدثه؟
امام صادق(ع) در مورد محدثه بودن حضرت زهرا(س) می فرماید:

از این جهت یكی از نامهای فاطمه(س), محدثه بود كه ملائكه به حضور او میآمدند و مانند مریم با وی سخن می گفتند. از جمله به او می گفتند: ای فاطمه! همانا خداوند تو را برگزید و تو را پاكیزه گردانید و بر زنان دیگر جهان برتری داده است.

همچنین ملائكه به سخنان او گوش می دادند و با وی سخن می گفتند.

فاطمه یكشب از ملائكه پرسید: مگر مریم برترین زنان جهان نیست؟

ملائكه گفتند: مریم سرور زنان زمان خود بود; ولی خداوند سبحان تو را سرور زنان زمان خود, سرور زنان عصر مریم و حتی سرور زنان از اولین تا آخرین قرار داده است.

ازدواج حضرت زهرا(س)
((امام صادق(ع) درباره قول خداوند سبحان كه دو دریای ژرف را پیوست تا به هم برسند.))

فرمودند: علی و فاطمه دو دریایی ژرفند, هیچ كدام بردیگری نمی خروشند. از آن دو, لولو و مرجان یعنی حسن و حسین علیهما السلام بیرون آید

فدك
حضرت صادق(ع) فرمود:

وقتی كه آیه (و ات ذاالقربی حقه و المسكین) نازل شد, پیغمبر اكرم(ص) به جبرئیل فرمود: مسكین را می شناسم ولی ذوالقربی چه كسانی هستند؟ عرض كرد:
نزدیكان تو می باشند. پس رسول خدا(ص) حسن و حسین و فاطمه علیهم السلام را نزد خویش فرا خواند و فرمود: خدا به من دستور داده كه حق شما را بدهم. بدین جهت فدك را به شما واگذار كردم

نماز زهرا(س)
هركس چهار ركعت نماز بخواند (هردو ركعت به یك سلام) و در هر ركعت پس از سوره حمد پنجاه مرتبه (قل هوالله احد) را بخواند, این نماز, نماز فاطمه(س) است

سرور زنان بهشتیان
مفضل گوید: به امام صادق(ع) عرض كردم: این كه پیامبر(ص) فرموده است, فاطمه سرور زنان بهشتیان است, آیا سرور زنان روزگار خود بود؟

حضرت فرمودند: آن مریم بود كه سرور زنان روزگار خود بود; ولی فاطمه سرور زنان اهل بهشت از اولین و آخرین است

تسبیح حضرت زهرا(س)
امام صادق(ع) می فرماید:

تسبیح فاطمه زهرا(س) در هر روز بعد از هر نمازی در نزد من محبوب تر است از هزار ركعت نماز (مستحبی) كه در هر روز خوانده شود و ما فرزندانمان را به گفتن تسبیح فاطمه(س) امر می كنیم; چنان كه آنان را به نماز فرمان می دهیم

درجای دیگر می فرماید:

هركس پس از نماز واجب با صد بار تسبیح فاطمه زهرا, خداوند را به پاكی یاد كند و به دنبال آن ((لااله الا الله)) بگوید, خداوند او را میآمرزد

باز فرموده است:

هركس تسبیح فاطمه(س) را بعد از نماز واجب و قبل از این كه پاهایش را باز كند (برخیزد) به جا آورد, خدا بهشت را بر او واجب می كند

مصحف فاطمه(س)
امام صادق(ع) می فرماید:

وقتی كه خدای متعال روح پیامبرش را قبض كرد, فاطمه(س) به شدت محزون شد و جز خدا كسی از درد دل وی خبر نداشت. بعد از آن فرشته ای را به سوی او فرستاد تا وی را تسلیت گفته و با او گفتگو كند. حضرت فاطمه(س) این موضوع را به اطلاع امیرالمومنین(ع) رسانید. آن حضرت فرمود:
هرگاه چنین احساسی كردی, مرا خبر كن. بدین ترتیب علی(ع) گفتگوها را می نوشت و از این طریق, مصحف فاطمه(س) به وجود آمد

باز در این خصوص امام صادق(ع) فرموده است:

همانا مصحف فاطمه(س) نزد ماست و مردم نمی دانند كه این مصحف چیست و آن از نظر حجم سه برابر قرآن است و یك كلمه از این قرآن در آن مصحف نیست; بلكه مندرجات آن عبارت است از اموری كه پروردگار بزرگ بر مادرمان املا و وحی فرموده است

تولای حضرت زهرا(س)
دوستی و قبول ولایت اولیای خدا و بی زاری از دشمنان آنها و از كسانی كه به آل محمد(ص) ستم كردند و هتك حرمت آنان نمودند, فدك را از فاطمه(س) گرفتند و از میراثش باز داشتند, حقوق او و همسرش را غصب كردند و به سوختن خانه اش همت گماشتند, واجب است.

چرا صدیقه؟
مفضل گوید به امام صادق(ع) عرض كردم:

چه كسی فاطمه(س) را غسل داد؟

فرمودند: غسل دهنده امیرالمومنین(ع) بود.

گویی از فرموده امام ششم مطلب بر من گران آمد. ایشان فرمودند: گویا آنچه به تو گفتم, برتو گران آمد؟

عرض كردم: فدایتان شوم, چنین است.

حضرت فرمودند: پذیرش این مطلب برتو دشوار نیاید; زیرا كه فاطمه صدیقه بود و كسی جز صدیق را نشاید كه صدیقه را غسل دهد. مگر نمی دانی كه مریم را كسی جز عیسی(ع) غسل نداد.

شهادت حضرت زهرا(س)
امام صادق(ع) می فرماید:

چون وفات فاطمه(س) نزدیك شد, شروع به گریه كرد. امیرالمومنین(ع) به او گفت:

همسر عزیزم! چرا گریه می كنی؟

حضرت فاطمه(س) فرمود: برای مظلومیت تو گریه می كنم.

مولی علی(ع) فرمودند: گریه نكن, این مسئله در راه خدا برای من آسان است.

امام صادق(ع) می فرمایند: زهرا(س) وصیت كرد كه علی به آن دو خلیفه اجازه ندهد كه آن دو در تشییع فاطمه(س) شركت كنند و حضرت علی(ع) نیز چنین كرد.


بازدیدها [] - نظرات ()
صفحه اصلی عمومی گالری تصاویر نما ونما ارتباط با ما